História obce

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1773 pod názvom Králiti. Neskôr sa názov obce menil na Králiki (1786) až na súčasný názov Králiky (1920). Obec vznikla po roku 1696, patrila Radvanským. V roku 1828 mala 26 domov a 184 obyvateľov.

Zaoberali sa horským poľnohospodárstvom, výrobou dreveného riadu, pracovali v lesoch, od 19. storočia aj v blízkych podnikoch. Po 1. svetovej vojne zaviedli pokusné dolovanie uhlia, v obci bola družstevná pálenica. Majetok bývalého baróna Radvanského bol v roku 1945 poštátnený.

Dejiny Králik  sú dejinami práce, ľudskej odvahy, húževnatosti a vytrvalosti. Dejiny Králik - to je poučenie ako žiť a prežiť v tvrdých prírodných a klimatických podmienkach a vždy v zložitých a ťažkých spoločenských pomeroch.

Toto všetko sa kódovalo do vedomia každej nastupujúcej generácie ako mravný odkaz. Súčasná populácia ho vďaka aj priaznivejším spoločenským podmienkam zúročila a budúcej generácii odovzdáva Králiky, životné podmienky v nich, lepšie a bohatšie, ako do akých sa narodila on sama.

Kamera